Publikacja cudzych zdjec w internecie - jak to robic zgodnie z prawem.

22:56

Zdarza Ci się czasami umieścić na Facebooku lub innym portalu jakiś ciekawy obrazek lub tekst? A może też prowadzisz bloga lub inną witrynę, i zdarza Ci się to nagminnie? Myślisz, że jeśli podasz źródło wszystko będzie ok? Otóż NIE!

Udostępnianie cudzych zdjęć nie jest zupełnie zabronione, ani dozwolone bez ograniczeń(co już pewnie obiło ci się o uszy). Każdy przejaw twórczości, nawet ten który już na dobre rozprzestrzenił się w sieci chroni prawo autorskie. I każdy autor może dochodzić swego z tytułu bezprawnego używania jego dzieła. Jak wiec skorzystać ze zdjęcia czy innego przejawu twórczości zgodnie z prawem?

Kruczek tkwi w tzw "Prawie Cytatu". Treść konstytuującego je przepisu poniżej:

29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
„Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem, prawami gatunku twórczości.”
  Mówiąc po Polsku i biorąc za przykład zdjęcie - możemy udostępnić je w naszej publikacji tylko w konkretnych sytuacjach: Jeśli nasz "utwór" (np. wpis na blogu, na Facebooku) ma na celu :

1.Wyjaśnienie(np. zdjęcie pozwala zilustrować omawiany problem)
2.Analizę krytyczną (np. recenzję)
3.Nauczanie

Co do ostatniej przesłanki, uzasadnienia użycia prawami gatunku twórczego, chodzi głównie o wykorzystanie obrazka w kolażu - jest to jak najbardziej dozwolone.

Co do zamieszczenia źródła, oczywiście jest to również wymóg obowiązkowy. W miarę możliwości podajemy imię i nazwisko Autora wraz z informacją o tym skąd obrazek pochodzi. Jeśli nie mamy możliwości zdobycia tych informacji, powinniśmy o tym napisać, aby nie przypisywać sobie błędnie autorstwa. Oczywiście podpisy typu "Źródło: internet/instagram" są bezwartościowe, ponieważ bez problemu możemy oznaczyć je precyzyjnie.

Co do udostępniania zdjęć na Facebook'u - jeśli robimy to używając przycisku "Udostępnij" nie ma żadnego problemu. W pozostałych przypadkach polecam stosować się do opisanych wyżej zasad!

___
|Top, Shorts - ROMWE| Shoes - NEW LOOK| Bag - ALLEGRO|Sunnies - BRYLOVE|

Podobne:

15 komentarze

 1. bardzo ładnie wyglądasz, świetna stylizacja ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zdecydowanie wolę publikować swoje zdjecia, jakos nie chce mi się bawić w te wszystkie prawa autorskie, a potem okaze sie, ze nawet niechcący zrobilam cos niezgodnie z prawem :) jesli chodzi o Twoj zestaw, to podoba mi się kolorystyka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wcale nie takie skomplikowane jak się wydaję:) dzięki:)

   Usuń
 3. bardzo fajnie komponuje sie ten top z szortami, super look :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteś śliczna jak i twoje zdjęcia ;)
  http://never-mindd.blogspot.com zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne zdjecia :) bardzo pożyteczny post, super, że poruszyłaś ten temat:)
  Zapraszam do mnie http://khatstyle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze wiedzieć, dzięki za info :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do krytyki i podejmowania dyskusji w komentarzach. Komplementy tez lubię.
Za każdą opinię z góry bardzo dziękuję!!!