Czego unikać podczas rozmowy z nowo poznaną osobą, aby zrobić dobre wrażenie.

12:50


Nie każdy wie, że to właśnie od pierwszej rozmowy w dużej mierze zależy, czy nawiążemy z drugą stroną dłuższą znajomość. Sztuka konwersacji dla wielu wydaje się być czymś naturalnym. Nic bardziej mylnego. Zebrałam dla was najczęstsze błędy, których podczas rozmowy należy unikać, aby zostać pozytywnie odebranym przez druga osobę. 

1. 
Słowotok
Czyli mówienie za szybko i za dużo, często bez sensu, nie dając rozmówcy dojść do głosu. Takie zachowanie jest niezwykle irytujące i najpewniej druga strona konwersacji jak najszybciej będzie chciała od nas uciec. Nawiasem mówiąc słowotok to częsta przypadłość kobiet, a mężczyźni uważają go za jedną z najistotniejszych wad płci pięknej.

2. 
Przesyt zwrotów potocznych i wulgaryzmów. 
Pomiędzy nami, a osobą nowo poznaną chcąc nie chcąc istnieje pewien dystans. Nie możemy więc zwracać się do niej tak swobodnie, jak do bliskiego znajomego. Używanie bardzo potocznego języka i wulgarne wstawki przez wiele osób pojmowane jest jako brak dobrego wychowania, a nawet brak szacunku dla rozmówcy. Lepiej więc dla nas posługiwać się zwrotami bardziej formalnymi.

3. 
Nie znam się, ale się wypowiem
Czyli wypowiadanie opinii czy referowanie tematu, o którym mamy małe pojęcie. Pamiętajmy, nasz rozmówca zawsze może wiedzieć więcej od nas i obnażyć niewiedzę. Jeśli już bardzo chcemy powiedzieć coś, czego nie jesteśmy pewni, to lepiej bez ogródek przyznać ten fakt.

4.
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem
Jestem zwolenniczką opinii, że lepiej nie mówić nic, niż mówić bez sensu.

5. 
Zapożyczenia i język korpo
Jeśli rozmawiasz z kolegą z korporacji o Targecie, feedbacku czy moodboard'zie wszystko jest ok. Jednak dla wielu ludzi używanie mnóstwa zapożyczeń brzmi po prostu śmiesznie i infantylnie, radziłabym więc tego unikać.

6. 
Wyrażanie skrajnych opinii
Rozmawiając z kimś po raz pierwszy należy raczej tego unikać.  Nie chcemy bowiem doprowadzić do kłótni.  Jeśli już nie zgadzamy się w czymś z rozmówcą warto pamiętać, że każdy może mieć swoje zdanie i trzeba to uszanować, nie ważne jak bardzo byśmy się z nim nie zgadzali.Podobne:

13 komentarze

 1. O właśnie z wyrażaniem skrajnych opinii jest problem. Ludzie chcą często zwrócić na siebie uwagę i robią to bardzo niegrzecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz zupełną rację! A jak ktoś ma inne zdanie to najczęściej się obrażają do tego.

   Usuń
 2. przydatny wpis:) mnie najbardziej irytuje postawa: nie znam się ale wypowiem a niestety znam wiele takich ludzi.. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre rady, staram się tak robić :) Zawsze pierwsze wrażenie jest najważniejsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, a umiejętność poprawnego poprowadzenia rozmowy buduje to wrażenie!

   Usuń
 4. Dobre powiedziane. Czasami warto trzymac jezyk za zebami :) wiem doswiadczenia, ze wielu z tych rzeczy sama nie lubie sluchac od nowo poznanych ludzi :) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cenne porady, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj przyda się! <3
  http://kosme-teria.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo trafnie wypunktowane, jednak ja jestem zdania, że umiejętne wyrażanie swoich opinii, nawet tych bardzo skrajnych może być dobre, bo można szybko poznać po reakcji swoich rozmówców z kim mamy do czynienia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. nie cierpię korpomowy i zastępowania polskich słow angielskimi, żeby być bardziej, no własnie, cool (?) :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz rację, milczenie jest złotem! Nienawidzę ludzi, którzy przy poznawaniu kogoś nie potrafię zamknąć buźki. Mówią wszystko o wszystkim, tylko to nie co potrzeba....:)
  Zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejną rzeczą jest też zbyt duża dociekliwość drugiej strony - strasznie mnie irytuje, jak podkreślam, ze temat skończony a ktoś dalej wraca do tego samego!

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do krytyki i podejmowania dyskusji w komentarzach. Komplementy tez lubię.
Za każdą opinię z góry bardzo dziękuję!!!