Jak kupić dobry jakościowo wełniany płaszcz na zimę w przystępnej cenie
17:52Płaszcz na zimę to bez wątpienia inwestycja długoterminowa. Jest to również część garderoby, która w naszym klimacie towarzyszy nam na co dzień przez ładnych parę miesięcy w roku. Wybór odpowiedniego modelu powinien więc być dokładnie przemyślany! W tym wpisie chciałabym wytłumaczyć, na co zwracać uwagę przy kupnie zimowego płaszcza.
O tym jak wybrać odpowiedni fason i długość płaszcza na zimę pisałam w postach o płaszczach czarnych i w odcieniach brązu. We wpisach znajdziecie również szczegółowe porady, jak wybrać kolor płaszcza do wiodącej palety barw waszej garderoby. Dziś chciałabym przede wszystkim wyjaśnić, na co należy zwracać uwagę jeśli chodzi o skład materiałowy i wykonanie płaszcza.Jeśli płaszcz, to tylko wełniany
Na potrzeby tego wpisu przetrzepałam strony kilku popularnych sklepów internetowych. Poszukiwałam dobrego jakościowo, wełnianego płaszcza w przystępnej cenie - swoje maksimum określiłam na 700 zł. Dlaczego wełna? Przede wszystkim ze względu na jej właściwości Wełna Świetnie izoluje ona ciało przed niskimi temperaturami, ale także bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Jest włóknem naturalnym, w odróżnieniu więc od syntetyków nie elektryzuje się i "przepuszcza powietrze". W składzie płaszczy najczęściej spotykana jest wełna owcza. Warte uwagi są również płaszcze z kaszmiru - lżejsze, delikatniejsze, wytrzymalsze niż te z owczej wełny, ale również kilkakrotnie droższe.Jaki więc powinien być idealny skład płaszcza?
W ofercie popularnych sklepów internetowych nie znalazłam ani jednego płaszcza, który byłby wykonany w 100% z wełny. Znalazłam również takie, które mimo, iż były opisywane jako wełnianie, w składzie miały same materiały syntetyczne.Warto wiedzieć, że materiały syntetyczne (w szczególności poliester i poliamid) podnoszą trwałość ubrań oraz komfort noszenia (wełna przestaje "gryźć") większość producentów decyduję się więc na zastosowanie domieszek. Jeśli taka domieszka nie stanowi więcej niż 20% składu można śmiało uznać dany płaszcz za dobry jakościowo. Unikajmy jednak domieszek akrylu czyli tzw. sztucznej wełny.
Wykończenia
Jeśli kupujemy płaszcz w sklepie stacjonarnym warto zwrócić uwagę na wykończenia. Podszewka powinna być porządnie wszyta, ze szwów nie powinny wychodzić żadne nitki. Warto ścisnąć materiał w rękach, jeśli nie gniecie się mocno, oznacza to, że wełna jest dobrej jakości.Poniżej zamieszczam najciekawsze znalezione przeze mnie płaszcze wraz z ich składem, ceną oraz linkiem do miejsca, gdzie można dokonać zakupu!
RAW, 90% wełna, 10% poliamid, 460 zł

MANGO, 80% wełna, 20% poliamid, 599 zł

HARRODS(z drugiej ręki), 100% kaszmir, 199zł
Cortefiel, Materiał:
70% wełna, 20% poliester, 10% kaszmir, 699zł
2 komentarze
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńZ przyjemnością pokażemy Pani doskonałe wełniane płaszcze, które z powodzeniem projektujemy i produkujemy sami. Zapraszam!
OdpowiedzUsuńZachęcam do krytyki i podejmowania dyskusji w komentarzach. Komplementy tez lubię.
Za każdą opinię z góry bardzo dziękuję!!!