Analiza składu swetrów - rodzaje wełny i dlaczego nie akryl?

15:33

Czy zdarzyło Ci się kupić sweter, który zmechacił się w ekspresowym tempie lub wiecznie było Ci w nim za gorąco lub za zimno? A może sieciówkowy sweter zaraz po założeniu sprawia, że na Twojej głowie powstaje "szopa" z elektryzujących się włosów? W tym wpisie postaram Ci wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i na co należy zwracać uwagę na metce, aby nie dać się zrobić sprzedawcom w przysłowiowego balona!

folded sweater wool cashmere alapaka angora

Dlaczego nie akryl?

Od swetrów przeznaczonych do noszenia zimą oczekujemy przede wszystkim właściwości izolacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że ciepły sweter nie powinien powodować nadmiernego pocenia oraz pochłaniać nieprzyjemnego zapachu. Niestety, większość dużych firm odzieżowych wciąż stawia w tej materii na tańsze w produkcji materiały syntetyczne. 
Większość swetrów, które znajdziemy na sieciówkowych półkach, często w nieprzyzwoicie wysokich cenach, wykonana jest w 100% z akrylu. Jest to włókno syntetyczne, wizualnie imitujące naturalną wełnę. Oprócz niskiej ceny produkcji akryl ma praktycznie same wady. Włókno cechuje się niską trwałością (mechaci się w tempie ekspresowym),  elektryzuje się oraz bardzo słabo pochłania wilgoć, będziemy więc pocić się w nim dużo szybciej. Akryl jest ponadto łatwopalny.Powinniśmy więc unikać go jak ognia w składach swetrów, nawet jeśli producent "uświetnił" go domieszką wełny naturalnej.

Czy jednak powinniśmy unikać wszystkich syntetycznych włókien w składnie swetrów?

Odpowiedź brzmi nie. Poliester lub poliamid w ilości nie przekraczającej 20% jako dodatek do wełny zwiększa jej trwałość. Większa zawartość przytaczanych włókien będzie już niestety obniżała walory użytkowe swetra.

Chcę wełniany sweter, jaki rodzaj wełny będzie najlepszy?

Wełna jako surwowiec do produkcji dzianin swetrowych jest niewątpliwie najlepszym wyborem. Całkiem dobrze wchłania wilgoć, jest odporna na szybkie pochłanianie zapachów i w pewnym stopniu ulega samooczyszczeniu, przez co nie wymaga bardzo częstego prania. Ma bardzo dobre właściwości grzewcze oraz mało się gniecie. Niestety uczula, co jest złą wiadomością dla alergików.
Najczęściej spotykanym rodzajem wełny jest wełna owcza, która niestety często "gryzie". Jeśli dysponujesz większym budżetem warto zastanowić się nad swetrem z kaszmiru, gdyż jest on bardzo miękki, wytrzymały oraz ciepły. Miękka i puszysta jest również wełna merynosowa. Warto więc szukać tych surowców w składach, choćby jako domieszki.
Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest mocher, który ma właściwości podobne do kaszmiru, posiada jednak większy połysk. Niestety filcuje się, dlatego stosowany jest głównie jako domieszka.
Rzadziej stosowanymi surowcami są alapaka i angora.  Oba rodzaje wełny są lekkie i miękkie oraz hipoalergiczne. Alapaka jest bardzo elastyczna i rozciągliwa, natomiast angora łatwo się rwie.

Pamiętaj o właściwej konserwacji ubrań!

Kupując wełniany sweter warto odpowiednio o niego dbać, aby służył jak najdłużej. Najpotrzebniejsze informacje znajdziesz zwykle na metce. Szerzej o właściwościach wełny i jej pielęgnacji przeczytasz w wyczerpującym wpisie fairydetailes

Podobne:

0 komentarze

Zachęcam do krytyki i podejmowania dyskusji w komentarzach. Komplementy tez lubię.
Za każdą opinię z góry bardzo dziękuję!!!