Jak wybrać męską koszulę? Poradnik nie tylko dla Panów

16:38

Koszula to jeden z najważniejszych, stałych elementów biznesowej garderoby, dlatego przy jej wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na wzornictwo, ale przede wszystkim na jakość wykonania, która przekłada się na trwałość i komfort noszenia.

Muszę jednak zaznaczyć, że w przypadku koszul męskich, jeśli nie posiadasz wiedzy z zakresu krawiectwa, wcale nie jest łatwo ocenić, czy dany produkt jest wart kupna. Zwykle wydaje nam się, że jest okej jeśli na metce widzimy bawełnę czy jedwab zamiast poliestru, jednak sprawa wcale nie jest taka prosta. Czym więc właściwie kierować się wybierając męską koszulę? Razem z Milermenswear.com przygotowaliśmy dla was wyczerpujący poradnik w tym temacie!

Niestety, na rynku ciężko znaleźć damskie koszule dobrej jakości. Dlatego osobiście sama często decyduje się na zakup koszul z działu męskiego! Oczywiście i tu z jakością bywa różnie, jednak zdecydowanie łatwiej jest znaleźć coś naprawdę porządnego.

Przede wszystkim tkanina

Jak już wcześniej pisałam, niezwykle istotnym jest, aby koszula była wykonana z dobrej jakości tkaniny. Absolutnie nie może być to tkanina poliestrowa! Wiskoza, jedwab lub bawełna będą są lepszym wyborem, ale należy pamiętać, że tkaniny wykonane z dwóch pierwszych surowców łatwo się gniotą i trzeba o nie szczególnie dbać, aby nie zniszczyły się w praniu. Wiskoza i jedwab są jednak raczej rzadko stosowe w przypadku koszul męskich. Co do bawełny to należy pamiętać, że dwie koszule wykonane z tego surowca mogą różnić się swoimi właściwościami. Te najlepszej jakości są delikatne w dotyku i mięsiste. Jeśli koszula wykonana jest z „dobrej” bawełny o odpowiednim splocie (twill, a nie często spotykana popelina), będzie „trzymała formę” (nie będzie się nadmiernie gniotła i będzie dobrze leżała) nawet mimo wielu prań. Dodatkowo koszula wykonana z dobrej tkaniny będzie „oddychać” co zapewni komfort noszenia nawet w najcieplejsze dni.

Uwierzcie mi, zła jakość tkaniny rzuca się w oczy od razu. Koszula z takiej tkaniny będzie się szybciej gniotła, co jest niezwykle irytujące. Dodatkowo materiał będzie się źle układał i będzie nam w takiej koszuli po prostu niewygodnie. Dlatego też odpowiednie parametry tkaniny są tak ważne!

Gęstość ściegu

Jakość koszuli można ocenić także po gęstości ściegu. Produkty wysokiej klasy posiadają od 6 do 9 ściegów na 1 cm. Łatwo to sprawdzić na stebnówce (końcówce) kołnierza – dla laików: wystarczy policzyć ilość wszytych na wykończeniu nitek.

Precyzja wykonania – szwy i guziki

Nie wiem jak was, ale mnie mega irytują wszelkie wystające nitki. Nie mówiąc już o kwestii tworzenia się dziur na szwach czy odpadających guzikach. Dlatego tak ważne jest, aby te detale w koszuli były wykonane z największą dbałością.

Szwy koszuli

W kontekście szwów wskazać należy, że w wysokiej klasy koszulach, w miejscach, które mają kontakt ze skórą, zamiast klasycznego overlocka stosuje się ścieg bieliźniany – zwiększa to komfort użytkowania koszuli. Tego typu szwy będą także bardziej wytrzymałe dzięki dwukrotnemu przeszyciu każdego łączenia.

Guziki w koszuli

Koszule dobrej jakości cechuje także to, w jaki sposób wszyte zostały guziki. Dobrze, jeśli zostały one zabezpieczone za pomocą technologii Ascolite. Technologia ta polega na tym, że bawełnianą nić, którą przyszyte są guziki, owijana jest dodatkowo nicią elastyczną. Idealnie jakby koszula miała ponadto prostopadle wszytą dziurkę guzika, dzięki czemu bez problemu można zapiąć guzik jedną ręką.

O takie detale, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich ocenić, zawsze warto zapytać sprzedawcę.

Elementy wpływające na wygląd koszuli

Porządne koszule doskonale się układają. Wpływają na to, oprócz samej tkaniny i konstrukcji, elementy takie jak fiszbiny (usztywnienie wewnątrz kołnierza) i dzielony karczek.

Wyjmowana fiszbiny

W koszulach wysokiej jakości fiszbiny można wyjmować – minimalizuje to ryzyko ich uszkodzenia w praniu, a w razie czego pozwala na łatwą ich wymianę.

Dzielony karczek

Karczek to element widoczny na plecach pod szyją. Najlepiej, jeśli składa się z dwóch elementów precyzyjnie szytych na środku, bowiem skonstruowany w taki sposób zapobiega rozciąganiu się rękawów.

Biorąc pod uwagę powyższe, ocena jakości koszuli nie jest wcale rzeczą łatwą. Jeśli szukasz produktów, które spełniają powyższe wymagania co do jakości, to mogę potwierdzić, że koszule męskie Miler Menswear na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom.


Podobne:

0 komentarze

Zachęcam do krytyki i podejmowania dyskusji w komentarzach. Komplementy tez lubię.
Za każdą opinię z góry bardzo dziękuję!!!